Cijene nekretnina nisu pale, manjak ponude ostaje najveći izazov

Vijesti

Natrag na Vijesti

Cijene nekretnina nisu pale, manjak ponude ostaje najveći izazov

Foto: hgk

Podizanjem razine kvalitete usluge, profesionalnim pristupom agenata u posredovanju nekretninama i poštivanjem Kodeksa etike, važno je povećati povjerenje građana u djelatnost, poručeno je s 38. Foruma nekretnina koji se u organizaciji HGK i Udruženja poslovanja nekretninama HGK održava u Zagrebu. Iz Udruženja su pozvali građane da biraju posrednike koji rade savjesno i u skladu sa zakonom.

"Posredovanje u prometu nekretninama velika je odgovornost. Posrednici na tržištu nekretnina, bilo da se radi o kupovini, prodaji ili zakupu, imaju ključnu ulogu u povezivanju kupaca i prodavača, kao i u osiguravanju da sve transakcije budu izvedene u skladu sa zakonom, pravilima struke i interesima svih uključenih strana. Ova odgovornost podrazumijeva ne samo stručnost, već i visok nivo povjerenja koji klijenti polažu u posrednike", kazala je u uvodnom govoru Maja Bogović, direktorica Sektora za trgovinu HGK.

U Imenik agenata u prometu nekretnina, koji vodi HGK, upisano je 4.435 agenata. Tijekom ove godine ispit za agenta u posredovanju nekretninama položilo je 350 kandidata, što je za 20 posto manje u odnosu na prošlu godinu. U Hrvatskoj je u 2023. godini obavljeno više od 190.000 transakcija u prometu nekretninama, čija vrijednost iznosi više od 9 milijardi eura, s prosječnom vrijednosti nekretnine 77.079 eura.

Od početka godine bilježi se usporavanje ključnih trendova na tržištu. Iako su prosječne cijene nekretnina nastavile rasti, stope rasta su smanjene, dok je broj transakcija neznatno pao. Do kraja godine ne očekuje se značajniji pad cijena nekretnina, prvenstveno zbog manjka ponude u svim segmentima, osobito na Jadranu i u Zagrebu. Manjak ponude ostaje glavni izazov zbog ograničene nove gradnje, prevelikog fokusa na turizam te precijenjenih rabljenih nekretnina.

"Aktivnost na tržištu nekretnina u ovoj godini ovisit će o uobičajenim makroekonomskim pokazateljima, o tome hoće li doći do potrebne segmentacije i veće diferencijacije cijena u segmentu rabljenih nekretnina, o kretanju kamata i o utjecaju najavljivanih izmjena u poreznom okviru. Nažalost, izvjesno je da problem manjka ponude novogradnje po prosječnim cijenama, i veće ponude općenito, pa onda i nepriuštivosti, neće biti riješen u 2025. bez obzira na najavljene izmjene poreznih zakona i uvođenje stambene politike, ali će se pokrenuti neki pozitivni procesi", ocjenjuje Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK.

Novogradnje u višem cjenovnom segmentu, s cijenama od 3.000 do 5.000 eura po kvadratu i više, postaju teško dostupne hrvatskim građanima. Tržište na obali snažno je pod utjecajem stranih kupaca – svaki treći kupac na Jadranu ove je godine bio stranac, uglavnom iz EU-a, dok se uskoro očekuju i kupci iz OECD zemalja izvan EU-a.

U segmentu rabljenih nekretnina potrebna je veća prilagodba cijena kako bi se povećala dinamika transakcija. Fond kupaca koji su spremni plaćati precijenjene nekretnine iscrpljen je još u 2023., što naglašava potrebu za realnijim cijenama, poručuju iz Udruženja poslovanja nekretninama HGK.

Što se tiče najavljenih izmjena u načinu oporezivanja nekretnina i prihoda koji se ostvaruju u segmentu kratkoročnog najma, te najava novog Zakona o upravljanju i održavanju stambenih zgrada, u Udruženju zaključuju da će se učinci moći vidjeti tek nakon što prođe određeno vrijeme njihove primjene. Kao i to kako će se destimulacija kratkoročnog najma odraziti na tržište odnosno koliko će se takvih nekretnina u budućnosti pojaviti na tržištu na prodaju ili za dugoročni najam.

Natrag

Komentari (0)

Za komentiranje morate biti prijavljeni!