Sporovi u građevinskom sektoru u fokusu 32. Hrvatskih arbitražnih dana
Foto: hgk
Dvodnevno savjetovanje 32. Hrvatski arbitražni dani, jedno od najuglednijih međunarodnih savjetovanja u Srednjoj i Jugoistočnoj Europi u području međunarodne trgovačke arbitraže te jedno od arbitražnih savjetovanja s najduljom tradicijom ne samo u Europi nego i na svjetskoj razini, održavaju se u Hrvatskoj gospodarskoj komori u organizaciji Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK. Sudište je jedina arbitražna ustanova u Hrvatskoj pred kojom se, u arbitražnim postupcima koji se pred njom vode, rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi.
"Hrvatski arbitražni dani prilika su za upoznavanje poduzetnika s arbitražom, a ove godine fokus je na građevinskom sektoru jer su sporovi iz infrastrukturnih projekata najzastupljeniji u postupcima pred Stalnim arbitražnim sudištem. Formiranjem Nacionalne liste stručnjaka za rješavanje sporova u građevini, koju smo predstavili nedavno, tvrtkama iz sektora osigurali smo bazu kvalitetnih stručnjaka kvalificiranih za rješavanje sporova prema FIDIC uvjetima ugovora, što je važno jer se velika većina ugovora o građenju vezanih za infrastrukturne projekte u Hrvatskoj temelji upravo na takvim ugovorima. Ta vrsta ugovora omogućava da se sporovi između naručitelja i izvođača radova, prije odlaska na arbitražu, rješavaju putem Vijeća za rješavanje sporova", kazala je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet.
Pred Sudištem se rješavaju domaći i međunarodni trgovački sporovi, u 15-20 posto predmeta stranke su strane pravne osobe. Najviše sporova je iz građevinskih predmeta, njih oko 40 posto“, iznio je podatke predsjednik Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK Hrvoje Sikirić.
"Poduzetnici biraju našu arbitražu jer je brža od sudskog postupka. Arbitražni postupak pred Sudištem, ako nema složenog vještačenja, u pravilu, traje najviše do godinu i pol. U njemu stranke mogu izabrati arbitre, jezik, mjesto postupka i učinkovito prilagoditi svojem sporu njegova pravila, što sve ne mogu u sudskom. Protiv pravorijeka Sudišta nema žalbe, izjednačen je s pravomoćnom presudom, može se odmah izvršiti. Ukupna vrijednost predmeta spora u 166 predmeta odlučenih u posljednjih 6 godina je oko 195 milijuna eura", kazao je Sikirić.
Savjetovanje je otvorila Aisha Nadar, potpredsjednica Komisije ICC za arbitražu i alternativno rješavanje sporova, na svjetskoj razini općepriznata kao vodeći stručnjak za ugovore o izgradnji infrastrukture, uključujući postupke nabave, upravljanje tim ugovorima i rješavanje sporova iz njih, izlaganjem na temu Građenje mostova: Istražujući tendencije u vođenju i učinkovitom rješavanju sporova iz ugovora o građenju i infrastrukturnih projekata.
Vijeće za rješavanje sporova, raspodjela rizika, potraživanja ugovornih strana, izvođenje dokaza u građevinskoj arbitraži, kao i najvažnije dokazno sredstvo – vještačenje – zakašnjenja i visine štete, posebno indirektne štete, neke su od tema prvog dana savjetovanja.
Drugog dana su na programu dvije procesne teme: Teret dokazivanja i standard dokazivanja u međunarodnoj arbitraži i Međunarodna arbitraža i umjetna inteligencija - procesni i etički aspekti. Među ostalim, raspravljat će se u kojoj mjeri umjetna inteligencija utječe na međunarodnu arbitražu, i to kako s procesnopravnog gledišta, uključujući i utjecaj Zakona EU o umjetnoj inteligenciji na arbitražu, tako i s etičkog gledišta, koje se često zanemaruje ili se njegova važnost umanjuje.
"Dok smo u fizici spoznali da ne živimo u newtonovskom svijetu, njegov utjecaj na pravo još nije shvaćen. Sumnjam da će AI ikada moći obavljati posao odvjetnika i sudaca koji zahtijeva izuzetne ljudske kvalitete stručnosti, kreativnosti, međuljudskih vještina i pravednog prosuđivanja. Kao i kod učinka leptira u teoriji kaosa, svojstvo dobrog odvjetnika i dobrog suca je sposobnost primjene općih pravnih načela na činjenične scenarije čije se razlike u očima laika mogu činiti beznačajne, ali su temeljne za osiguravanje pravde i pravičnosti. Ljudi nisu strojevi, a ne želimo da to bude niti pravo niti pravosuđe", kaže Ana Stanič, E&A Law, London
Na 32. Hrvatskim arbitražnim danima sudjeluju najugledniji stručnjaci iz područja arbitraže, arbitri, odvjetnici, pravni savjetnici i profesori iz 15 različitih jurisdikcija s tri kontinenta (Europa, Sjeverna Amerika, Afrika). Među njima su Chris Seppälä, vodeći stručnjak za FIDIC uvjete ugovora, Peter Rosher, osnivač najpoznatijeg svjetskog arbitražnog skupa Paris Arbitration Week-a i Catherine Rogers, najugledniji autor za pitanje etike i međunarodne arbitraže.
Sudjelovanje vodećih stručnjaka daje savjetovanju međunarodnu dimenziju kojom se prelaze i uklanjanju granice koje postoje između jurisdikcija i omogućuje rasprava o pitanjima iz tema savjetovanja na globalnoj, regionalnoj (EU) i nacionalnoj razini.
NatragZa komentiranje morate biti prijavljeni!
Komentari (0)