Svaki četvrti radnik dobio povišicu u 2024., pri odabiru posla najvažniji su plaća i međuljudski odnosi
Foto: Image by This_is_Engineering from Pixabay
Dvije trećine ispitanika (67 %) planira promijeniti posao u idućih godinu dana, što je na istoj razini kao i prošle godine. Međutim, podaci o stvarnom broju promjena pokazuju da manji broj ispitanika zaista realizira taj plan.
Alma Career Croatia, međunarodna tvrtka najpoznatija po brenduMojPosao, i ove godine je tijekom trajanja Regionalnog sajma poslova provela istraživanje s ciljem analiziranja stanja na hrvatskom i regionalnom tržištu rada.
U istraživanju je sudjelovaloviše od 6.600 ispitanika, od kojih više od 1.000 iz Hrvatske, a provedeno je u suradnji s partnerskim portalima iz regije: MojPosao.ba, Infostud.rs, Vrabotuvanje.com.mk i Deloglasnik.si.
Dva najvažnija faktora za odabir poslodavca: visina plaće i međuljudski odnosiKao i prethodne godine,visina plaće ostaje najvažniji faktor pri odabiru novog posla, što je potvrdilo 70 % ispitanika. Dobri međuljudski odnosi također su zadržali svoju iznimnu važnost, zauzevši drugo mjesto na ljestvici prioriteta (69%).
Iako ispitanici uzimaju u obzir i druge aspekte pri odabiru poslodavca, oni imaju manji značaj. Treće mjesto zauzima radno vrijeme (33 %), dok se mogućnost učenja i profesionalnog napredovanja nalazi na četvrtom mjestu (31 %). Sigurnost zaposlenja kao ključni faktor važna svakoj petoj osobi (20 %).
Visina plaće i kvalitetni međuljudski odnosi istaknuli su se kao najvažniji kriteriji među ispitanicima u svim zemljama regije.
Što je ključno za osvajanje poslodavca?Sudionike istraživanja pitali smo što smatraju najvažnijim za dobivanje posla i ostavljanje pozitivnog dojma na poslodavca. Najveći broj ispitanika iz Hrvatske (31 %) ističeznanja i vještine kao ključne faktore, dok 27 % smatra da su presudne motivacija i želja za zaposlenjem. Tek 16 % ispitanika vjeruje da je radno iskustvo od presudne važnosti.
Zanimljivo je da svega 6 % ispitanika, slično kao i prošle godine, smatra da sreća igra važnu ulogu, dok 9 % ističe važnost dobrih kontakata i poznanstava. Formalno obrazovanje istaknulo je svega 2 % sudionika, dok samo 4 % smatra da stranačka pripadnost može biti odlučujući faktor.Na regionalnoj razini, ispitanici iz Slovenije u nešto većoj mjeri naglašavaju radno iskustvo i mrežu kontakata kao ključne faktore, dok manju važnost pridaju znanjima i vještinama u usporedbi s ispitanicima iz drugih zemalja.
Koliku plaću bismo htjeli?Kada je riječ o očekivanoj plaći, najveći broj ispitanika iz Hrvatske (40 %)želi primanja u rasponu od 1.330 do 1.990 eura.
Što se tiče povišica,svega 23 % ispitanika dobilo je povišicu ove godine, dok je 15 % dobilo korekciju plaće uvjetovanu inflacijom, što je blagi porast u usporedbi s prošlom godinom. Više od polovice ispitanika (51 %) ove godine nije dobilo niti očekuje povišicu, dok 12 % i dalje gaji nadu da će je ostvariti do kraja godine.
Najmanji broj povišica ili korekcija zabilježen je među zaposlenicima u Bosni i Hercegovini, dok su najveće postotke zabilježili ispitanici iz Slovenije.
Dvije trećine ispitanika(67 %)planira promijeniti posao u idućih godinu dana, što je na istoj razini kao i prošle godine. Međutim, podaci o stvarnom broju promjena pokazuju da manji broj ispitanika zaista realizira taj plan.
Sve manji strah od gubitka poslaTrend smanjenja straha od gubitka posla nastavljen je i ove godine. Dok je 2020. godine čak 36 % zaposlenih strahovalo za svoje radno mjesto, taj broj sada iznosi 17 %, što je manje u odnosu na prošlu godinu, kada je taj postotak iznosio 20 %.
Najveći strah od gubitka posla prisutan je među ispitanicima iz Slovenije (28 %), dok se najmanje brinu ispitanici iz Hrvatske.
Gotovo trećina ljudi želi raditi za državuKao i prethodnih godina, kada biraju poslodavca prema vrsti vlasništva, ispitanici iz Hrvatske najradije bi odabraliprivatnu tvrtku u stranom vlasništvu(30 %). S druge strane, najmanje privlačnima smatramo privatne tvrtke u domaćem vlasništvu (18 %) te rad u vlastitoj tvrtki (18 %). Zanimljivo, popularnost državnih tvrtki i javne uprave raste, pa bi čak 29 % ispitanika iz Hrvatske odabralo državu kao svog poslodavca.
Privatne tvrtke u stranom vlasništvu posebno su popularne među ispitanicima u Makedoniji i Bosni i Hercegovini, dok domaće privatne tvrtke najviše preferiraju ispitanici iz Slovenije.
Profili nezaposlenih osobaMeđu nezaposlenim ispitanicima iz Hrvatske, većina (52 %) jebez posla tri mjeseca ili manje, dok je 17 % nezaposleno između tri i šest mjeseci. Duga razdoblja nezaposlenosti nisu potpuna rijetkost, pa tako 8 % ispitanika traži posao dulje od pet godina.
Što se tiče preferencija, većina nezaposlenih (62 %) spremna je prihvatiti bilo kakav posao, bez obzira na struku, dok 26 % traži isključivo posao u struci. Posao u struci najviše traže nezaposleni ispitanici iz Srbije, dok su ti zahtjevi najmanje prisutni među ispitanicima iz Slovenije.
Nedostatak povratnih informacija od poslodavacaIako je sve teže pronaći kvalificirane zaposlenike, mnogi poslodavci i dalje ne daju povratnu informaciju kandidatima. Više od polovice ispitanika (58 %) izjavilo je kakonikada ili vrlo rijetko dobiva odgovor na prijave za posao. Četvrtina ispitanika (24 %) navodi da odgovore prima na otprilike polovicu prijava, dok tek 19 % ispitanika često ili uvijek dobiva povratnu informaciju.
Povratne informacije najčešće dobivaju kandidati u Sloveniji i Makedoniji, dok u Srbiji svega 10 % kandidata redovito dobiva odgovore.
Ovaj nedostatak komunikacije značajno utječe na percepciju poslodavaca. Više od polovice ispitanika (56 %) izjavilo je kakoneće ponovno tražiti posao u tvrtki koja im nije dala povratnu informaciju. Dodatno, 21 % ispitanika negativno će komentirati tu tvrtku prijateljima i obitelji, a 9 % navodi kako će izbjegavati koristiti proizvode ili usluge te tvrtke. S druge strane, 33 % ispitanika tvrdi da neodgovaranje poslodavaca ne utječe na njihovo mišljenje o tvrtki.
Mladi sve optimističniji u pogledu brzog pronalaska poslaMeđu ispitanicima koji su još u procesu obrazovanja, najveći udio mladih iz Hrvatske (58 %) vjeruje da će pronaći posaounutar tri mjeseca od završetka školovanja. Dodatnih 5 % već ima osiguran posao ili već radi.
Ovi rezultati predstavljaju značajan porast optimizma u usporedbi s prošlom godinom, kada je samo 40 % ispitanika vjerovalo da će posao pronaći u tom vremenskom okviru.
Unatoč tome, 21 % mladih očekuje da će im potraga za poslom trajati između tri i šest mjeseci, dok 16 % predviđa da će na zaposlenje čekati dulje od šest mjeseci.
Kako bi stekli radno iskustvo prije prvog zaposlenja, mladi su najčešće spremni odraditi praksu (50 %) ili honorarno raditi (44 %), dok samo 6 % razmatra volontiranje kao opciju. Ohrabrujuće je da većina mladih, iako možda nisu u potpunosti sigurni u svoje karijerne planove, ima barem okvirnu viziju o smjeru u kojem žele razvijati svoju profesionalnu budućnost.
O istraživanju
U istraživanju je sudjelovalo više od 6.600 ispitanika iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Slovenije, od čega je preko 1.000 ispitanika iz Hrvatske. Od hrvatskih sudionika, 70 % je zaposlenih, 28 % nezaposlenih, dok se svega 2 % još školuje.
Među ispitanicima iz Hrvatske, 75 % čine žene, dok muškarci sudjeluju s udjelom od 25 %. Dobna struktura pokazuje da je najveći broj ispitanika stariji od 45 godina (37 %), dok su oni u dobi od 36 do 45 godina zastupljeni s 31 %. Mlađi od 35 godina čine 23 % ispitanika.
Najveći broj sudionika ima završenu srednju školu (54 %), dok 33 % ima višu školu ili fakultetsko obrazovanje.
BackTo comment, you have to sign-in!
Comments (0)